Δευτέρα, Νοεμβρίου 11, 2013

Πάνω από 10.000 στον 31ο Μαραθώνιο

Περισσότεροι από 10.000 άνθρωποι δήλωσαν συμμετοχή στην κλασική διαδρομή της διοργάνωσης και ξεκίνησαν το πρωί από τον Μαραθώνα για να τερματίσουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο, σύμφωνα με τους διοργανωτές.
Ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο ήταν ο μεγάλος νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, που τερμάτισε στο Καλιμάρμαρο, επευφημούμενος από πλήθος κόσμου.

Οι συμπατριώτες του, Κιμέλι Νίξον και Ντέβιντ Ρούτοχ, ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης.

Η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων

Παράλληλα με την εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο, δόθηκε και εκείνη των 10.000 μέτρων από τη Λεωφόρο Αμαλίας. Ο δήμαρχος Αθηναίων, Γ. Καμίνης, έδωσε το έναυσμα στους δρομείς, μεταξύ των οποίων βρέθηκαν γυναίκες, παιδιά, ηλικιωμένοι, στέλνοντας μήνυμα ελπίδας και ζωής προς όλο τον πλανήτη.

Η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν η Ελληνίδα, που τερμάτισε πρώτη στα 10χλμ, όπου πρώτευσε ο Ρώσος, Ιαντγκαρόφ Ισταντέρ. Δεύτερος στους άνδρες τερμάτισε ο Κώστας Δρόσος.

Η διαδρομή των 5 χιλιομέτρων

Στα 5χλμ. νικητής ήταν ο Κώστας Νακόπουλος. Στο ίδιο αγώνισμα, στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Κατερίνα Μπερδούση.