Κυριακή, Σεπτεμβρίου 22, 2024

Super League 1: Ο ΠΑΟΚ μόνος στην κορυφή μετά τη νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού - Δείτε τα γκολ Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 4-1 στην έδρα του Βόλου, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Super League 1 - O Άρης κέρδισε 2-1 τον Ολυμπιακό και τον έριξε από την κορυφή - Ισοπαλία στο ντεμπούτο του Μακελελέ στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης

Νέα δεδομένα προέκυψαν στην κορυφή της Super League 1 με την ολοκλήρωση των τριών πρώτων αγώνων της 5ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ αφού ζορίστηκε στην αρχή, τελικά πέρασε με άνεση από το Βόλο και πήρε το... δώρο από τον συμπολίτη Άρη που νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη αφήνοντας προσωρινά τους ασπρόμαυρους στην πρώτη θέση (η ΑΕΚ παίζει αύριο Κυριακή και μπορεί να φτάσει τους Θεσσαλονικείς).

Στο άλλο παιχνίδι, ο σπουδαίος Κλοντ Μακελελέ έζησε τον πρώτο του ελληνικό αγώνα με τον Αστέρα να προηγείται, όμως να φεύγει από το Αγρίνιο με το ισόπαλο 1-1.

Βόλος - ΠΑΟΚ 1-4

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο του, αλλά η αλήθεια είναι ότι το τελικό σκορ αδικεί τον Βόλο που έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Κοτάρσκι. Ο Κροάτης στα 40 δευτερόλεπτα έκανε δύο σωτήριες επεμβάσεις και έπιασε το πέναλτι του Άλτμαν με τον... υπνωτισμένο ΠΑΟΚ να μπαίνει στο ματς με καθυστέρηση πέντε λεπτών και να κυριαρχεί παίρνοντας το προβάδισμα στο 24' με πέναλτι του Σβαμπ, ενώ στο 36' ο Φεράρι άφησε το Βόλο με 10.

Στο Β' ημίχρονο όλα κρίθηκαν στο διάστημα 54-60'. Ο Μουργκ με δόση τύχης έκανε το 0-2, στο 56' ο Μεντιέτα μείωσε σε 1-2 με φοβερή κεφαλιά και στο 60' ο Τάισον με άπιαστο πλασέ το 1-3. Το κερασάκι στην τούρτα με το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα έβαλε ο Τσάλοφ, ο οποίος σκόραρε μετά από προβολή στο βολέ του αντίπαλου τερματοφύλακα!

Άρης - Ολυμπιακός 2-1
Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Άρη στη σεζόν, πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό και αλλαγή σκηνικού στην κορυφή. Οι κίτρινοι είναι προσωρινά στην 4η θέση, ο Ολυμπιακός γκρεμίστηκε από την κορυφή και κινδυνεύει αν νικήσει την Κυριακή η ΑΕΚ να βρεθεί τρίτος...

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Ο Άρης χτύπησε με το «καλημέρα» καθώς προηγήθηκε στο 3' με τον Μανού Γκαρθία, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να αντιδράσουν και πριν το φινάλε του ημιχρόνου ήρθε το δεύτερο σκορ με γκολ του Μορόν (41').

Ο Μεντιλίμπαρ έριξε στο Β' ημίχρονο Ολιβέιρα, Γουίλιαν, αργότερα και τον Γιάρεμτσουκ, αλλά οι φιλοξενούμενοι όσο κι αν πίεζαν δεν έκαναν φάσεις με τον Άρη αντιθέτως να έχει μεγάλες στιγμές για το 3-0. Τελικά ο Ελ Κααμπί στο 90'+6' μείωσε σε 2-1, όμως δευτερόλεπτα αργότερα ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα από τον Ιταλό διαιτητή Παϊρέτο.

Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης 1-1

Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ουσιαστικά κρίθηκαν όλα, ο Αστέρας ήταν καλύτερος είχε δοκάρι στο 19', είχε δεύτερο δοκάρι στο 28', αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 0-1. Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ καθώς στο 35' ο ξεχασμένος από τους αμυντικούς Λομόνακο ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος, είχε σημαντικές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Παπαδόπουλος και το δοκάρι του το στέρησαν με τους Αρκάδες να παίζουν από το 69' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφυλλόπουλου.

14. Πανσερραϊκός 1
*ΠΑΟΚ, Βόλος, Άρης, Ολυμπιακός, Παναιτωλικός και Αστέρας έχουν από ένα ματς περισσότερο.